top of page
  • Zdjęcie autoraMartyna

EkoPłatki – wszystko w temacie


Czy myślałaś kiedyś jak wielką oszczędnością byłoby używanie wielorazowych płatków kosmetycznych? Zgodnie z ideą Zero Waste proponuję Wam płatki, z których można korzystać wiele razy, i które są wykonane z resztek (zostających mi po szyciu ubrań) polskich dzianin bawełnianych i flaneli zgodnych z Oeko-Tex® Standard 100. Lokalnie, ekologicznie i zgodnie z myślą fair trade – produkty powstające w mojej Pracowni są szyte wyłącznie przeze mnie. Jak korzystać z EkoPłatków? EkoPłatki zastępują klasyczne, jednorazowe płatki kosmetyczne – można nimi zmywać makijaż, myć twarz, przecierać skórę różnymi płynami kosmetycznymi. Po użyciu płatki można wrzucać do specjalnych woreczków, które świetnie nadają się do prania w pralce (malutkie płatki nie wpadną w bęben pralki). Płatki można też prasować – jest to ważne ze względów higienicznych. Płatki mają około 8 cm średnicy. Dla jednej osoby w zupełności wystarcza około 15 – 20 płatków (to zależy od tego jak często pierzemy i czy na co dzień robimy makijaż, czy nie). EkoPłatki świetnie sprawdzą się do: - mycia twarzy, - przemywania twarzy tonikami/ płynami/ żelami, - do zmywania maseczek. EkoPłatków nie należy używać do: - przemywania ran (tu jednak lepiej sprawdzą się jednorazowe, jałowe gaziki), - do zmywania lakieru do paznokci, - do korzystania z wody utlenionej i innych odbarwiających płynów.

Jak wybrać swoje EkoPłatki i czy kolor ma znaczenie? Kolor to głównie cecha estetyczna płatków. Niektórzy wolą jasne płatki, inni wręcz odwrotnie. Myślę, że wybierając kolor należy się kierować też ich zastosowaniem – jeśli codziennie zmywasz tusz do rzęs, to ciemne płatki będą łatwiejsze w utrzymaniu. Jeśli natomiast częściej robisz jasne pranie, to wygodniej będzie mieć jasny zestaw. Z doświadczenia wiem, że piorę wszystkie płatki „zbiorowo”, raczej z ciemnym praniem – nie dzielę ich na kolory jasne i ciemne, a to skutkuje często „zszarzeniem” płatków o jasnej kolorystyce. Oczywiście nie przeszkadza to w korzystaniu z nich, ale poczucie estetyki lekko cierpi.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o EkoPłatkach? Bardzo ważną sprawą jest ich chłonność – najwyższą uzyskują po kilku praniach. Początkowo toniki i inne płyny będą spływały po powierzchni płatka – nie warto z tym walczyć, to normalne. Aby szybko pozbyć się tego efektu najlepiej początkowo po prostu myć nimi twarz przez kilka dni, następnie uprać. Z każdym praniem będzie tylko lepiej. Ważną kwestią jest skład surowcowy płatków. To on zapewnia delikatność i trwałość EkoPłatków. Nożyczkowe płatki mają dwie strony – cieńszą i grubszą. Strona dedykowana do kontaktu ze skórą to, ta cieńsza – wykonana ze 100% bawełny (dzianiny lub opcjonalnie flaneli). Tylna strona składa się w 92% z bawełny i w 8% z elastanu. Nie znaczy to, że całkiem nie nadaje się do twarzy! Jest bardziej szorstka w kontakcie z delikatną skórą twarzy, ale za to… świetnie zmywa się nią maseczki! Przetestuj sama i sprawdź do czego, która strona jest dla Ciebie najlepsza. Pamiętaj, aby uprać EkoPłatki przed pierwszym użyciem! Piorąc EkoPłatki w pralce używaj specjalnych woreczków do prania (kupisz je również u mnie) lub ze zwykłych worków do prania bielizny. Drobne płatki lubią znikać w czeluściach pralki!

Gdybyś chciała/ chciał kupić EkoPłatki: EkoPłatki sprzedaję po 10 sztuk w cenie 28zł/komplet. Można też do nich zamówić woreczek do prania. Aby zamówić płatki wyślij wiadomość do Nożyczki – Pracownia Artystyczna. Do ceny płatków należy doliczyć koszt przesyłki. A jeśli masz dodatkowe pytania - pisz bez wahania! Nożyczki udzielą wszelkich informacji!

A jeśli chcesz zrobić własne EkoPłatki? Super! Płatki możesz wykonać ze starych ubrań, ale zwróć uwagę na ich skład! Sztuczne materiały nie będą chłonne, nie wspominając o możliwych skutkach kontaktu z wrażliwą skórą twarzy. Pamiętaj, że dzianiny mogą się siepać – trzeba zabezpieczyć brzeg płatków zszywając go. Przy samym wykonaniu może być sporo „latających” resztek materiału. Czy można użyć innych materiałów niż dzianiny? Tak, ale sprawdź najpierw jak materiał zachowuje się „na mokro” tj. czy nie jest np. zbyt szorstki. No chyba, że chcesz mieć myjkę do peelingu. Powodzenia! #ekopłatki #wielorazowepłatki #płatki #ekoplatki #wacikiwielorazowe #wielorazowe #zerowaste

19 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page